Vedomosti-výcvik -prax
Chceme byť tými najlepšími potápačmi ako len to ide.
Priznajte si nikto nie je dokonalý.
Každý robíme chyby.
S vedomostami a výcvikom a praxov sa im dá vyhnúť. Tento sprievodca je na to, aby ste sa chybám vyhli.
- Vhodnosť a príprava pred potápaním
Každy má niake zdravotné problémy a takých úplne zdravých je málo. Zdravý životný štýl odialuje stárnutie, zmenšuje a znižuje možnosť niektorých ochorení a pohybových problémov. Ak sa vyskytnú zdravotné problémy treba to vydiskutovať s poskytovatelom zdravotnej starostlivosti, poradiť sa a vykonať potrebnú nápravu a začať niečo s tým robiť. Tým že budete brať doporučenia vážne, tak môžete potápanie aj nadalej prevádzať a môže vám pomôcť odbúrat stres alebo bolesť. Musíte posúdiť či ste zdravotne spôsobilý potápať sa.
Byť fyzicky zdatným potápačom vyžaduje aeróbnu kapacitu, kardiovaskulárne zdravie a fyzickú silu, aby tse dokázali vo vodnom prostredí prežiť.
Začnite plávať.
Vyskúšajte pomôcť svojmu kamarátovi v núdzi.
Vyskúšajte si základné cviky a postupy a ak ich zvládnete ste pripravený.
Tu je niekoľko rád:
- Potápanie je fyzicky náročné, nestačí si udržiavať iba kondičku.Potápači musia okrem potápania zvládnuť aj činnosti pred a po potápaní-plávanie, orientácia, šlapanie vody, výstup na čln alebo loď, demontáž a odloženie a ošetrenie výstroja.
- Na udržanie fyzickej zdatnosti potrebujete cvičiť a posilovať svaly, robiť aerobne cvičenia.
- Najmenej 6 týždňov robte tieto cvičenia!
2. Kontrola vybavenia na potápanie a údržba
Potápačské vybavenie je základom pre potápanie a hlavne aby ste mali zážitok musí byť v poriadku. Vždy keď sa zanoríte, púštate sa do sveta ktorý je okúzlujúci a fascinujúci, ale aj nebezpečný- neodpúšta chyby vo vybavení!
- Pred každým potápaním skontrolujte funkčnosť celého zariadenia- výstroje.
- Ak zistíte chybu dajte výstroj na servis-opravu.
- Ked ste na dovolenke r´treba dávať pozor kam si svoju výstroj ukladáte aby sa nezničila.
- Po každom ponore výstroj osprchujte v sladkej vode, uskladnite v tieni v chránenom prostredí.
- 1 stupeň uzavrite aby sa doň nedostali nečistoty, slaná voda a prach.
- Pravidelne kontrolujte vybavenie, rthliny, opotrebovanie, zalomené hadice, praskliny. Ak niečo zistíte a ste v Divecentre vyskúšajte sa poradiť s personálom a ako postupovať- či majú súčiastku alebo iné príslušenstvo u nich na predajni- že to treba vymeniť alebo servisovať.
3.Plánovanie potápania
Idete na dovolenku, konečne oddych, relax, zábava. Treba si vopred zistiť o aký druh potápania sa jedná. Potápanie v teplých vodách je iné ako potápanie v jazerách alebo riekach. Plán vyskúšať niečo nové nemusí výsť. Môžete byť s toho sklamaný. Preto si služby a plánovanie potápania dobre rozvrhnite a dohodnite. Je potrebné dbať na prevenciu a zvládnutie rizík.
- Predtým ako prídete na lokalitu si naštudujte prúdy, terén, vstup a výstup, hĺbky, lodnú dopravu, obtiažnosť a podobne.
- Informujte niekoho o vašich aktivitách o odchode a približnom návrate.
- Diskusia o problémoch a nepredvídatelných okolnostiach treba vedieť čo robiť a aký postup uprednostniť.
- Na bezpečný návrať s podvody sa treba dohodnúť na max. hĺbke, čase na dne, minimálnom množstve vzduchových zásob na návrat.
4. Neovládanie vztlaku- vyyváženia pri potápaní
Nieje to prekvapujúce ale skôr pravidlo, že sa potápači nevedia vyvážiť a preto vznikajú častejšie úrazy, poranenia a zmätok.
Da sa tomu ale predísť!
Čo spôsobuje zlé vyváženie:
- Barotraumu
- Nekontrolovaný výstup na hladinu
- Nekontrolovaný zostup do hĺbky
- Zranenia morskými živočíchmi a koralmi
- a ďalšie
5. Pokračujte vo svojom vzdelávaní
Nikdy neprestávajte rozvíjať svoje potápačské schopnosti.
Každý ponor je iný a potrebujete nové vybavenie, schopnosti, postupy a prax. Nezáleží kam vás vaše dobrodružstvá zavedú,uistite sa že budete schopný odpotápať danú lokalitu. Ale bez vedomostí a potrebnej praxe, množstva informácií to vedšina záujemcov nezváda.
Nezabudajte:
- Vaša kvalifikácia vás oprávňuje potápať sa do tej úrovne kde ste sa učili potápať.
- Ak pokračujete vo svojom výcviku , pomaly rozširujete svoje zručnosti a aj vedomosti.
- Neberte potápanie na ľahkú váhu, ak vás daná špecializácia alebo odbor nebaví nerobte ju! Je to dvôležité hlavne v iných podmienkach alebo prostredí. Alebo vám nevyhovuje nové vybavenie alebo oblek.
- Ak sa pri potápaní necítite komfortne,a máte pocit že nie ste pripravený- ponor odmietnite! nikto sa hnevať nebude! Pamätajte na skúsenosti, nie že máte na to certifikačnú kartu!
- Ak chcete preskúmať nové prostredia, vyhladajte školenie alebo kurz, ktorý vás pripraví na danú oblasť potápania.